نقد رمان کنسرو غول ...   
نکات مثبت:
1-ساخت یک غول که در واقع حاصل تخیل توکا است. این غول هر خصلتی را از کسی یا چیزی از اطرافش انتزاع کرده است. در واقع او، خود توکاست و استعداد اوست که دارد شکوفا میشود.
2-توجه به نقد مادرانی که حوصله ی بچه ها و غذا پختن برای آنها را ندارند و بیشتر با ماهواره و امثال آن سر خودشان را گرم کرده اند و عصبی هستند و به طور خلاصه نقد زندگی کنسروی
3-سرکوب کردن استعدادهای بچه و رفتار تحکّمی با او؛ همانگونه که در اجبار توکا به انجام کارهایش با دست راست نمایان بود.

ادامه مطلب

|+| نوشته شده توسط علی آرمین در یکشنبه 1395/08/23 و ساعت 07:11 | نظر شما ()

معنی قرآنی و روایی اسرائیل ...   
اسرائیل نام حضرت یعقوب علیه السلام است. در دعای سمات می‌خوانیم: و مبارک گرداندی برای یعقوب که اسرائیل تو بود در امت موسی علیهما السلام؛ وَ بَارَكْتَ لِیَعْقُوبَ إِسْرَائِیلِكَ‏ فِی أُمَّةِ مُوسَى عَلَیْهِمَا السَّلَام‏ (مصباح المتهجد و سلاح المتعبد ؛ ج‏1 ؛ ص419) در قرآن نیز داریم که تمام طعام‌ها برای بنی اسرائیل حلال بود مگر آنچه که اسرائیل(یعقوب) بر خودش حرام کرده بود...؛ كُلُّ الطَّعامِ كانَ حِلاًّ لِبَنی‏ إِسْرائیلَ إِلاَّ ما حَرَّمَ إِسْرائیلُ عَلى‏ نَفْسِهِ ...(آل‏عمران/93)
ایل نامی از نامهای خدای تعالی است؛ به زبان عبرانی یا سریانی. کلماتی مانند جبرئیل و میکائیل و اسرافیل شبیه عبد الله و تیم الله و مانند اینها در زبان عربی اند. اسرائیل، نام حضرت یعقوب نبی است. و بنی اسرائیل قوم اویند. معنای اسرائیل به زبان عبرانی یا سریانی می‌شود: عبد الله یا صفوة الله؛ إیل‏ بالكسر فالسكون: اسم من أسمائه تعالى( مجمع البحرین، ج‏5، ص315؛ كتاب العین    ج‏8    357؛ القاموس المحیط، ج‏3، ص453) عبرانی أو سریانی. و قولهم‏ جَبْرَئِیلُ‏ و مِیكَائِیلُ‏ و إِسْرَافِیلُ‏ بمنزلة عبد الله و تیم الله و نحوهما. و إِسْرَائِیلُ‏ هو یعقوب النبی ع. و بنو إِسْرَائِیلَ‏: قومه. و معناه بلسانهم: عبد الله أو صفوة الله.( مجمع البحرین، ج‏5، ص315)

اشغالگران فلسطین لیاقت این اسم با این مسمّای نورانی را ندارند و در واقع نامیدن آنها به این نام، پوشاندن لباس حق بر باطل است.

|+| نوشته شده توسط علی آرمین در یکشنبه 1395/08/16 و ساعت 07:35 | نظر شما ()

در بین مقتولان فی سبیل الله چه کسی از همه بالاتر است؟ ...   
کسی که جان پیامبر صلی الله علیه و آله باشد و شهید شود، قطعا مقامش از دیگران بسیار بالاتر است. امام، جان پیغمبر است؛...وَ أَنْفُسَنا وَ أَنْفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ...( آل‏عمران/61) توفیق قتل فی سبیل الله برای پیامبر صلی الله علیه و آله محقّق نشد، ولی برای جانش امام حسین علیه السلام حاصل شد. 
خلاصه این‌که مقام شهدا در بین مخلوقات از همه بالاتر است. در بین شهدا نیز امام حسین علیه السلام رفیع‌ترین درجه را دارد.

|+| نوشته شده توسط علی آرمین در یکشنبه 1395/08/9 و ساعت 06:52 | نظر شما ()

چه کسی بیشترین مفاتح الغیب را دریافت می‌کند؟ ...   
مقتول فی سبیل الله، بیش از همه مفاتح الغیب دارد؛ لذا در فرهنگ اسلامی به او شهید می‌گویند. مزد چنین قتلی شهادت است. شهید، چیزهایی که برای دیگران غیب است را مشاهده می‌کند. البته این شهادت ویژه، پاداش مقتول فی سبیل الله است نه خود قتل. لذا می‌بینم گاهی کسانی هنوز کشته نشده، به درجه‌ی شهادت می‌رسند(البته نه به اندازه درجه‌ی مقتول) و پرده‌ها برایشان کنار می‌رود؛ همان‌گونه که در کربلا امام حسین علیه السلام برای اصحاب باوفایش دعا کرد و منازل و جایگاه ایشان را نشانشان داد؛...ثُمَّ دَعَا وَ قَالَ لَهُمُ ارْفَعُوا رُءُوسَكُمْ وَ انْظُرُوا-فَجَعَلُوا یَنْظُرُونَ إِلَى مَوَاضِعِهِمْ وَ مَنَازِلِهِمْ مِنَ الْجَنَّةِ وَ هُوَ یَقُولُ لَهُمْ هَذَا مَنْزِلُكَ یَا فُلَانُ وَ هَذَا قَصْرُكَ یَا فُلَانُ وَ هَذِهِ دَرَجَتُكَ یَا فُلَانُ(الخرائج و الجرائح، ج‏2، ص847)

|+| نوشته شده توسط علی آرمین در یکشنبه 1395/08/9 و ساعت 06:51 | نظر شما ()

برای به باز کردن در غیبها چه چیزی لازم است؟ ...   
برای باز کردن ابواب غیب کلید لازم است. تمام کلیدهای غیب به دست خداست. «وَ عِنْدَهُ مَفاتِحُ الْغَیْبِ...(الأنعام/59)» هر چه انسان بتواند کلیدهای بیشتری از خدای بزرگ دریافت کند، دایره‌ی شهادتش بیشتر می‌شود. لذا در نماز غفیله به ما دستور داده‌اند که این مفاتح را از خدای تعالی درخواست کنیم؛ اللهم إنی أسألك بمفاتح‏ الغیب‏ التی لا یعلمها إلا أنت...(روضة المتقین ، ج‏2، ص829)

|+| نوشته شده توسط علی آرمین در یکشنبه 1395/08/9 و ساعت 06:50 | نظر شما ()

آیا کسی هست که غیبی برایش وجود نداشته باشد؟ ...   
تنها کسی که غیبی برایش وجود ندارد و همه چیز برایش مشهود است، خدای تعالی است. بالاترین شهادت و شهادت مطلق مخصوص خداست؛ الَّذی لَهُ مُلْكُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ اللَّهُ عَلى‏ كُلِّ شَیْ‏ءٍ شَهیدٌ (البروج/9)، قُلْ أَیُّ شَیْ‏ءٍ أَكْبَرُ شَهادَةً قُلِ اللَّهُ شَهیدٌ بَیْنی‏ وَ بَیْنَكُمْ...(الأنعام/19) خدا غیب هم برایش مشهود است؛ عالِمُ الْغَیْبِ وَ الشَّهادَةِ... (التغابن/18) مخلوقات الهی حتی اگر بالاترین درجات را هم داشته باشند و در زمره‌ی ملائکه و پیغمبر و امام هم باشند، باز اموری برایشان غایب می‌ماند. هر چه دایره‌ی مشهوداتشان وسعت یابد، باز در مقابل شهود بی‌نهایت الهی کوچک و ضیق است. لذا هیچ کس نمی‌تواند بر تمام مشهودات الهی که در واقع برای بشر، غیب محسوب می‌شود، دست پیدا کند؛ عالِمُ الْغَیْبِ فَلا یُظْهِرُ عَلى‏ غَیْبِهِ أَحَداً (الجن/26)

|+| نوشته شده توسط علی آرمین در یکشنبه 1395/08/9 و ساعت 06:48 | نظر شما ()

شهید یعنی چه؟ ...   
شهید یعنی حاضر آگاه. در دادگاه هم شاهد کسی است که در محل وقوع جرم حضور آگاهانه داشته است. مثلا کوری که در محل جرم حضور داشته، نمی‌تواند راجع به دیدنی‌ها شهادت دهد؛ زیرا حضور داشته ولی آگاهانه نبوده است. انسان پنج حس دارد. هر کدام از این پنج حس نیز باطنی دارند. انسانی که فقط پنج حس ظاهری را دارد، تنها شاهد ظواهر است و باطن آنها برایش غیب است. انسانی که پنج حس باطنی را هم دارد، دایره‌ی شهادتش ظاهر و باطن را در برمی‌گیرد ولی باز چیزهایی هست که برای او غایب است.

|+| نوشته شده توسط علی آرمین در یکشنبه 1395/08/9 و ساعت 06:40 | نظر شما ()

نوشته های پیشین  
+ آموزش داستان نویسی- جلسه اول
+ نافله‌خوان را هم باید از چین وارد کنیم
+ عید مثل معاد است
+ مصاحبه همشهری قم با علی آرمین
+ گفتگوی خدا و قرآن
+ «به نام یونس»؛ سیر تکامل انسان در یک قصه قرآنی
+ میزبانی از خدا در ماه رمضان
+ آشنایی با رمان تازه‌منتشرشدۀ «به نام یونس»
+ یک حرف حساب
+ آشنایی با رمان «به نام یونس»
+ ماه رمضان امسال را با رمان به نام یونس تجربه کنید
+ مقایسه‌ای بین شهاب رمان کمیک استریپهای شهاب و یونس رمان برکت
+ رمان به نام یونس جزو پرفروش‌ترین‌های سی و یکیمن نمایشگاه بین المللی کتاب شد
+ نقد کمیک استریپهای شهاب
+ رونمایی از رمان به نام یونس در نمایشگاه کتاب تهران
+ رونمایی از رمان به نام یونس در نمایشگاه کتاب پاریس
+ گفتگو با روحانی رمان‌نویس
+ نگاهی به رمان «به نام یونس»
+ چرا نباید درخواست تعجیل فرج کرد؟
+ آیا یک امام جمعه نباید سوار پرادو شود؟
+ قرآن و حیوانات ترکیبی
+ پولدار راستگو بهتر است یا بی‌پول دروغگو
+ نقد رمان دعبل و زلفا ؛ بیرون آوردن انسان از پوسته‌ای تاریک و ظلمانی
+ الآن که نوجوان شده‌ام
+ ماجرای طلبه ای که بین سنت و مدرنیته پیوند ایجاد می کند
+ دریافت صفحات ابتدایی رمان « پرواز با پاراموتور را دوست دارم »
+ رمان کمیک استریپ های شهاب
+ رمان کمیک استریپ‌هاش شهاب منتشر شد
+ رمان پرواز با پاراموتور را دوست دارم منتشر شد
+ از علی آرمین در جشنواره سوهان روح تقدیر شد
صفحات :

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات