گوگل هم پیشنهاد ازدواج موقت میدهد ... ازدواج ,   
جالب بود وقتی در گوگل "از" را نوشتم اولین پیشنهاد "ازدواج موقت" بود. جالبتر اینکه "ازدواج" در رتبه بعد از آن قرار گرفته بود.


خاطره ای از یک استاد دانشگاه:
دانشگاه پسرانه بود. یکی از دانشجوها آمد و گفت استاد خواهرم با شما کار دارد. گفتم در موقعیتی مناسب در خدمتم. گفت نه استاد الان پشت در دانشگاه منتظر است. بیرون رفتن من و صحبت کردن با او صورت جالبی نداشت گفتم خوب چاره ای نیست بیایید دفتر.
وارد دفتر که شدیم، دختر گفت: استاد با شما خصوصی کار دارم و حتی به برادرش هم اجازه ماندن نداد. وقتی برادرش رفت دخترک بیچاره شروع کرد به زار زار گریه کردن. گفتم چه شده گفت: در دانشگاه با پسری آشنا شدم. رساله مرجع تقلیدش را آورد و به من نشان داد؛ گفت ببین، در ازدواج اذن پدر لازم نیست بعد از یکی دو سال که با هم بودیم و خرش از پل گذشت، الان مرا رها کرده و دنبال کارش رفته.
.....................................

اصل در اسلام، ازدواج دائم است و ازدواج موقّت در بستر دائم معنا پیدا می کند و تا ضرورتی پیش نیامده نباید از اصول دست برداشت. رها کردن متن و پرداختن به حواشی معلوم نیست شاهنامه ای خوش فرجام باشد.
ازدواج دائم است که در آن زن آرامش فکری دارد و می داند خانه اش کجاست و به کجا تعلّق دارد وگرنه در ازدواج موقّت زن سرگردان است و وضعیّت مشخصی ندارد. و این، نکته ای است بسیار مهمّ که عقل هر انسانی با آن را تایید می کند.
حتّی می توان گفت ازدواج دائم راحت تر از موقّت است چرا که در ازدواج دائم نیاز به تعیین مهر هم نیست، و می توانند بعد از ازدواج مهرالمثل دهند؛ ولی در موقّت باید حتما ابتدا مهر تعیین شود.
امّا افسوس که امروزه ازدواج دائم تبدیل به غولی شده است که جوان ما بخاطر تبعاتش جرأت نزدیک شدن به آن را  ندارد. جوان ما حاضر است زیر سونامی برود امّا زیربار ازدواج نرود. "الا یا ایّها الطّلاب ناشی/ علیکم بالمتون لا بالحواشی"
به قول استاد ما مردم در بحث مهریه دیوانه ادواری شده اند؛(دیوانه ادواری کسی است که چند مدّت دیوانه است و چند مدّت تنظیم) جوانی که از دار دنیا جز یک وبلاگ(که آن هم مجانی است) چیزی ندارد، می دانید چند عدد سکه مهر میزند؛ به اندازه سنّ ننه جون 30 پشت قبلِ عروس. میدانید این قبول داماد یعنی چه؛ یعنی اگر یک ساعت بعد از عروسی عروس خانم گفت مهریه ام را بده باید به او پرداخت کند. عقل جوان وقتی برمی گردد که بخاطر سکه های بهار آزدی،  اسیر میله های زندان شود. کِی جامعه می خواهد بفهمد که در ازدواج هم مانند هر کار دیگری باید توان افراد را در نظر گرفت.
آقایی که هر سال تشریف می بری عمره، حجّکم مقبول. این جوان نیاز ضروری دارد. ازدواج هم مانند آب و غذا نیاز انسان است. چطور اگر آب و غذا به مسلمانی نرسد بر هر کس بتواند واجب است او را از تلف شدن نجات دهد، جواب تلف شدن جوانان و فساد اخلاقی مملکت را چه کسی میدهد. مگر نفرمود هر کس ندای مسلمانی را بشنود که می گوید "ای مسلمانان مرا یاری کنید" و او را یاری نکند مسلمان نیست؟ مگر هدف تقرّب به خدا نیست. شخصی مسجدی ساخت. بهلول گفت بالای مسجد نام مرا بنویسید. بانی اعتراض کرد؛ بهلول گفت مگر بخاطر خدا نیست چه فرقی می کند نام من باشد یا تو.
میل جنسی مانند رودی است که جاری می شود اگر راه برای آن باز کردیم در مسیر اصلیش براحتی جریان میابد ولی اگر راه اصلی آن را سدّ کردیم جاری شدنش حتمی است ولی به چه راهی معلوم نیست؛ فساد، ازدواج موقّت یا ...
ادامه دارد...

غالب مطالب از بیانات استاد نقی پور اقتباس شده است.

|+| نوشته شده توسط علی آرمین در جمعه 1389/08/7 و ساعت 08:44 | نظر شما ()

نوشته های پیشین  
+ آموزش داستان نویسی- جلسه اول
+ نافله‌خوان را هم باید از چین وارد کنیم
+ عید مثل معاد است
+ مصاحبه همشهری قم با علی آرمین
+ گفتگوی خدا و قرآن
+ «به نام یونس»؛ سیر تکامل انسان در یک قصه قرآنی
+ میزبانی از خدا در ماه رمضان
+ آشنایی با رمان تازه‌منتشرشدۀ «به نام یونس»
+ یک حرف حساب
+ آشنایی با رمان «به نام یونس»
+ ماه رمضان امسال را با رمان به نام یونس تجربه کنید
+ مقایسه‌ای بین شهاب رمان کمیک استریپهای شهاب و یونس رمان برکت
+ رمان به نام یونس جزو پرفروش‌ترین‌های سی و یکیمن نمایشگاه بین المللی کتاب شد
+ نقد کمیک استریپهای شهاب
+ رونمایی از رمان به نام یونس در نمایشگاه کتاب تهران
+ رونمایی از رمان به نام یونس در نمایشگاه کتاب پاریس
+ گفتگو با روحانی رمان‌نویس
+ نگاهی به رمان «به نام یونس»
+ چرا نباید درخواست تعجیل فرج کرد؟
+ آیا یک امام جمعه نباید سوار پرادو شود؟
+ قرآن و حیوانات ترکیبی
+ پولدار راستگو بهتر است یا بی‌پول دروغگو
+ نقد رمان دعبل و زلفا ؛ بیرون آوردن انسان از پوسته‌ای تاریک و ظلمانی
+ الآن که نوجوان شده‌ام
+ ماجرای طلبه ای که بین سنت و مدرنیته پیوند ایجاد می کند
+ دریافت صفحات ابتدایی رمان « پرواز با پاراموتور را دوست دارم »
+ رمان کمیک استریپ های شهاب
+ رمان کمیک استریپ‌هاش شهاب منتشر شد
+ رمان پرواز با پاراموتور را دوست دارم منتشر شد
+ از علی آرمین در جشنواره سوهان روح تقدیر شد
صفحات :

 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic