جناب صدا و سیما احساس ملی بودن را از شبکه‌هایت نگیر ... فیلم و رسانه ها ,   

«من اعلام می کنم که در رژیم جمهوری اسلامی هیچ محدودیتی برای افکار وجود ندارد و از به اصطلاح کانالیزه کردن اندیشه ها، خبر و اثری نخواهد بود. همه باید آزاد باشند که حاصل اندیشه ها و تفکرات اصیلشان را عرضه کنند.»[1]
مگر وقتی یک نفر از اهل شام شروع کرد به نفرین و یک دل سیر امام حسن علیه‎السلام را نفرین کرد، امام با لبخند از او پذیرایی نکرد؟ مگر به او نفرمود اگر گرسنه‌ای سیرت می‌کنیم. اگر طرد شده‌ای مأوایت می‌دهیم. اگر درخواستی داری به تو عطا می‌کنیم. مگر با این اخلاق نبود که آن شخص شروع به گریه کرد و مرید حضرت شد؟[2]

مگر پیامبر صلوات‌الله‌علیه‌وآله این‌قدر به حرف منافق و کافر و مسلمان و دیگران گوش نمی‌داد که آخرش منافقین گفتند پیامبر گوش است و آیه نازل شد؟[3]

مگر شهید مطهری نگفت: «چنین تصور نشود كه با جلوگیرى از ابراز افكار و عقاید مى‌‏شود از اسلام پاسدارى كرد. از اسلام فقط با یک نیرو مى‌‏شود پاسدارى كرد و آن منطق و آزادى دادن و مواجهه صریح و رُک و روشن با افكار مخالف است.»[4]

این‌ها همه بیان‌گر این است که مردم حق دارند حرف بزنند. ما نباید دهانشان را ببندیم. ما می‌خواهیم اسلام را پیاده کنیم یا تصورات خودمان را؟ شما صدر اسلام را ببینید. ما که از پیامبر صلوات‌الله‌علیه‌وآله بالاتر نیستیم.

«شما در كجاى تاریخ عالم دیده‌‏اید كه در حكومتى كه لااقل به ظاهر خیلى قسمت‌هایش مذهبى بوده و همه مردمش احساسات مذهبى دارند، به غیر مذهبى‌‏ها آن اندازه آزادى بدهند كه بیایند در مدینه در مسجد پیغمبر و در مكه در مسجدالحرام بنشینند و آزادانه اصول دین را انكار كنند؟

فردى برود در مسجد مدینه بنشیند و خدا را انكار كند، درباره خدا بحث كند و بگوید من خدا را قبول ندارم؛ دیگرى بیاید در مسجدالحرام بنشیند و حج را مسخره كند، بگوید من این عمل را قبول ندارم، من خدا را قبول ندارم، پیغمبر را قبول ندارم. ولى در تاریخ اسلام، ما اینها را مى‏‌بینیم و به دلیل همین آزادی‌ها بود كه اسلام توانست باقى بماند.

اگر در صدر اسلام تا كسى مى‌‏آمد در مدینه مى‌‏گفت من خدا را قبول ندارم، مى‏‌گفتند بزنید، بكشید، امروز اسلامى وجود نداشت. اسلام به این دلیل باقى مانده كه با شجاعت و صراحت با افكار مختلف مواجه شده است.

مفضّل یكى از اصحاب امام صادق علیه‌السلام آمده در مسجد پیغمبر دو ركعت نماز بخواند و حال عبادت و حال نماز پیدا كرده. یك وقت مى‌‏بیند یكى از مادّیین آمد كنارش نشست. او مى‌‏دانست كه این اهل نماز و عبادت نیست و به نماز اعتقاد ندارد. بعد رفیقش آمد نشست و بعد یک رفیق دیگر. آن‌گاه شروع كردند با هم صحبت كردن و بلند حرف مى‌‏زدند كه او در نماز حرف‌هایشان را مى‏‌شنید.

یكى مى‏‌گوید این حرف‎ها چیست، خدا یعنى چه؟ مگر جز طبیعت چیز دیگرى وجود دارد؟! طبیعت است و دست طبیعت، چیز دیگرى نیست. بعد صحبت پیغمبر را مطرح مى‏‌كنند: مرد نابغه‏‌اى بود و مى‌‏خواست در جامعه خودش تحولى ایجاد كند، فكر كرد بهترین راه تحول این است كه از راه مذهب وارد شود. مردِ خارق‏‌العاده و نابغه‌اى بوده، خودش هم اعتقاد به خدا و به قیامت نداشت ولى بهترین راه را انتخاب كرده بود براى این كه در جامعه‌‏اش تغییر ایجاد كند.

مفضّل كه نماز مى‏‌خواند آتش گرفت. بعد كه نمازش تمام شد شروع كرد به پرخاش كردن.

آن‌ها به مفضل گفتند: تو اول بگو از چه گروهى هستى؟ از اتباع چه كسى هستى؟ تا رسیدند به این‌جا كه گفتند: آیا تو از اتباع امام جعفر صادق هستى؟ بله! اگر از اتباع او هستى ما در حضور او این حرف‌ها را مى‌‏گوییم، ده درجه بالاتر هم مى‏‌گوییم، یك ذره هم عصبانى نمى‌‏شود. حرف‌هایمان را می‌زنیم تا دلمان خالى مى‏‌شود. او هم آنچنان گوش می‌‏كند كه اول فكر می‌‏كنیم به حرف‌هاى ما معتقد شده است. وقتى كه حرف‌هایمان تمام شد، آن‌ها را یكى یكى رد مى‌‏كند و بیرون مى‌‏آییم.»[5]

پس اولا جناب صدا و سیما لطفا بگذارید مردم حرفشان را بزنند.

دوم این‌که (به عنوان یک بیننده تلویزیون می‌گویم) چرا به مردم و فهم آن‌ها احترام نمی‌گذارید؟ چرا وقتی ما پای تلویزیون نشسته‌ایم و جشنواره را می‌بینیم ما را به اتاق فرمان می‌برید؟ این یعنی چه؟ یعنی ما این‌قدر از نظر فهم و شعور پایین هستیم که ظرفیت شنیدن این حرف‌ها را نداشته‌ایم و شما برای این‌که گمراه نشویم به ما لطف می‌کنید و سانسورش می‌کنید تا افکارمان مشوش نشود. و شاید خیال می‌کنید وقتی به اتاق فرمان می‌روید مردم اصلا نمی‌فهمند چه اتفاقی افتاده و قضیه همین جا تمام می‌شود؟

نه این رسمش نیست!

مگر امام صادق علیه‎السلام نفرمود با مردم مجامله کردن و به زیبایی و جمال رفتار کردن یک‌ سوم عقل است؟[6] کو مجامله؟ کو مزد فهم انقلابی مردم؟ کو مزد ۳۵ سال حضور مردم در راهپیمایی و پای صندوقهای رای و خون دل خوردنشان پای این انقلاب؟

لطفا اعتماد این مردم را سلب نکنید؟ لطفا اجازه دهید مردم حس کنند شبکه‌هایشان واقعا ملی هستند.

«هر مکتبی که ایمان و اعتقادی به خود ندارد، جلو آزادی اندیشه و آزادی تفکر را می گیرد. این گونه مکاتب ناچارند مردم را در یک محدوده خاص فکری نگه دارند و از رشد افکارشان جلوگیری کنند. این همان وضعی است که ما امروز در کشورهای کمونیستی می بینیم. در این کشورها، به دلیل وحشتی که از آسیب پذیر بودن ایدئولوژی رسمی وجود دارد، حتی رادیوها طوری ساخته می شوند که مردم نتوانند صدای کشورهای دیگر را بشنوند و در نتیجه یک بعدی و قالبی، آنچنان که زمامداران می خواهند، بار بیایند. من اعلام می کنم که در رژیم جمهوری اسلامی هیچ محدودیتی برای افکار وجود ندارد و از به اصطلاح کانالیزه کردن اندیشه ها، خبر و اثری نخواهد بود. همه باید آزاد باشند که حاصل اندیشه ها و تفکرات اصیلشان را عرضه کنند.»[7]

------------------------------

پاورقی:

1. مطهری، مرتضی، پیرامون جمهوری اسلامی، تهران: انتشارات صدرا، 1372، ص11 به نقل از سایت شهید مرتضی مطهری
2. بحار الأنوار، ج ۴۳، ص۳۴۴
3. وَ مِنْهُمُ الَّذینَ یُؤْذُونَ النَّبِیَّ وَ یَقُولُونَ هُوَ أُذُنٌ قُلْ أُذُنُ خَیْرٍ لَكُمْ یُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَ یُؤْمِنُ لِلْمُؤْمِنینَ وَ رَحْمَةٌ لِلَّذینَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَ الَّذینَ یُؤْذُونَ رَسُولَ اللَّهِ لَهُمْ عَذابٌ أَلیمٌ[التوبة : ۶۱]؛ و از آنان كسانى‏اند كه پیامبر را مى‏آزارند و مى‏گویند: او [سراپا] گوش است- شنواى سخن هر كسى است- بگو: گوشِ نیكوست براى شما، به خدا ایمان دارد و مؤمنان را باور مى‏دارد- سخن و مشورت ایشان را با خوش‏گمانى پذیراست- و رحمتى است براى كسانى از شما كه ایمان آورده‏اند و كسانى كه پیامبر خداى را بیازارند ایشان را عذابى است دردناك.
4. مجموعه ‏آثار استاد شهید مطهرى، ج‏۲۴، صص ۱۲۸-۱۳۱ به نقل از سایت شهید مرتضی مطهری
5. همان
6. مُجَامَلَةُ النَّاسِ ثُلُثُ الْعَقْل‏( الكافی، ج‏۲، ص: ۶۴۳)
7. مطهری، مرتضی، پیرامون جمهوری اسلامی، تهران: انتشارات صدرا، 1372، ص11 به نقل از سایت شهید مرتضی مطهری

|+| نوشته شده توسط علی آرمین در جمعه 1392/11/25 و ساعت 10:50 | نظر شما ()

نوشته های پیشین  
+ آیا یک امام جمعه نباید سوار پرادو شود؟
+ قرآن و حیوانات ترکیبی
+ پولدار راستگو بهتر است یا بی‌پول دروغگو
+ نقد رمان دعبل و زلفا ؛ بیرون آوردن انسان از پوسته‌ای تاریک و ظلمانی
+ الآن که نوجوان شده‌ام
+ ماجرای طلبه ای که بین سنت و مدرنیته پیوند ایجاد می کند
+ دریافت صفحات ابتدایی رمان « پرواز با پاراموتور را دوست دارم »
+ رمان کمیک استریپ های شهاب
+ رمان کمیک استریپ‌هاش شهاب منتشر شد
+ رمان پرواز با پاراموتور را دوست دارم منتشر شد
+ از علی آرمین در جشنواره سوهان روح تقدیر شد
+ برگزیده شدن علی آرمین در جشنواره اشراق در بخش خاطره بلند و تقدیر از رمان ایشان به نام « کمیک استریپهای شهاب »
+ سوال: مگر خدای مهربان ترس دارد، که می‌گویید از خدا بترسید؟
+ نمازخوانان صنعتگر
+ دنیای آدم و دنیای ابلیس
+ نقد رمان کنسرو غول
+ معنی قرآنی و روایی اسرائیل
+ در بین مقتولان فی سبیل الله چه کسی از همه بالاتر است؟
+ چه کسی بیشترین مفاتح الغیب را دریافت می‌کند؟
+ برای به باز کردن در غیبها چه چیزی لازم است؟
+ آیا کسی هست که غیبی برایش وجود نداشته باشد؟
+ شهید یعنی چه؟
+ ارباب من حسین است مخالف قرآن است
+ وقتی مژی گم شد
+ تفاوت کشتی نوح و کشتی حسین علیهما السلام
+ تفاوت نوح و حسین
+ وقتی تا سه می‌شمرم، انگشت‌هایم درد می‌گیرد.
+ آغوش خالی مادر؛ زبان حال مادر علی اصغر علیه السلام
+ کتاب حیات و قیام
+ داستان تولّد
صفحات :