معرفی ده زن برتر دنیا/ماری کوری در صدر دانشمندان زن

برنامه بزرگداشت زن در علم كه با حمایت سازمان یونسكو برگزار می شود ماری كوری را به عنوان بزرگترین دانشمندان در تمامی زمانها انتخاب كرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، ماری كوری برنده جایزه نوبل فیزیك اتمی به عنوان بزرگترین دانشمند زمان انتخاب شد. محقق لهستانی الاصل كه موفق به كشف پرتو درمانی به منظور درمان سرطان شده بود با دریافت 25 درصد از آرا از رقیب انگلیسی خود روزالاین فرانكلین بیوفیزیكدان كه در كشف دی ان ای نقشی بسیار اساسی به عهده داشت پیشی گرفته و به عنوان برترین دانشمند در تمام جهان انتخاب شد.
به گفته راجر هایفیلد سردبیر نشریه نیوساینتیست كه این رتبه بندی توسط وی انجام گرفته است، این رای گیری بر مبنی تاكید بر نیاز به بزرگداشت و توجه به دانشمندان زنی است كه بنیانگذاران علوم مدرن به شمار می روند. هایفیلد معتقد است در انگلستان به زنان در زمینه علم توجه چندانی نمی شود به صورتیكه تنها كمتر از 30 درصد از جایگاه های تحقیقاتی در دانشگاه ها به زنان تعلق دارد در بخش اشتغال به مشاغل علمی نیز زنان تنها 18.5 درصد از نیروهای كاری علمی را تشكیل می دهند.
در ادامه این رتبه بندی هیپاتیا از اسكندریه نخستین زن ریاضیدان برجسته جهان در رتبه سوم، دیم برنل در رتبه چهارم و دكتر جین گودآل مشهورترین دیرینه شناس جهان در رتبه پنجم قرار گرفتند.
آدا، كنتس لاولس و نویسنده اولین برنامه رایانه ای جهان رتبه پنجم و لیز میتنر مكتشف شكاف هسته ای در رتبه ششم قرار گرفتند. در ادامه این رتبه بندی بنیانگذار تكنیك پرتو ایكس، دوروتی هادكین، سوفی ژرمین یكی از بزرگترین ریاضیدانان جهان، و ریچل كارسون بنیانگذار جنبش جهانی محیط زیست در رتبه های هفتم تا نهم قرار گرفتند.
رتبه دهم این رای گیری نیز در نهایت به عصب شناس ایتالیایی ریتا روی مونتاكلینی ، مسن ترین برنده جایزه نوبل كه هنوز در قید حیات است، اختصاص یافت.
هدف اصلی برگزاری این مراسم كه قسمتی از برنامه زنان در علم سازمان یونسكو و شركت لورآل به شمار می رود، بزرگداشت زنانی بوده است كه در تحقیقات بزرگ علمی نقش داشته اند.
بر اساس گزارش تلگراف، برنامه زنان در علم به منظور تاكید بر اهمیت حضور زنان در جهان علم و تشویق و حمایت از زنان برای حضور بیشتر در برنامه های علمی و تحقیقات حیاتی پایه گذاری شده است.


خبر گزاری مهر
نوشته های پیشین  
+ از علی آرمین در جشنواره سوهان روح تقدیر شد
+ برگزیده شدن علی آرمین در جشنواره اشراق در بخش خاطره بلند و تقدیر از رمان ایشان به نام « کمیک استریپهای شهاب »
+ سوال: مگر خدای مهربان ترس دارد، که می‌گویید از خدا بترسید؟
+ نمازخوانان صنعتگر
+ دنیای آدم و دنیای ابلیس
+ نقد رمان کنسرو غول
+ معنی قرآنی و روایی اسرائیل
+ در بین مقتولان فی سبیل الله چه کسی از همه بالاتر است؟
+ چه کسی بیشترین مفاتح الغیب را دریافت می‌کند؟
+ برای به باز کردن در غیبها چه چیزی لازم است؟
+ آیا کسی هست که غیبی برایش وجود نداشته باشد؟
+ شهید یعنی چه؟
+ ارباب من حسین است مخالف قرآن است
+ وقتی مژی گم شد
+ تفاوت کشتی نوح و کشتی حسین علیهما السلام
+ تفاوت نوح و حسین
+ وقتی تا سه می‌شمرم، انگشت‌هایم درد می‌گیرد.
+ آغوش خالی مادر؛ زبان حال مادر علی اصغر علیه السلام
+ کتاب حیات و قیام
+ داستان تولّد
+ حرمِ شهید وطن است
+ علت نامگذاری
+ آیا عذاب هم بشارت دارد؟
+ آیا خداوند از ما انتقام می‌گیرد؟
+ لطیفه ای قرآنی در مورد زنان پیامبر ص
+ آیات را هم بی دلیل نپذیر
+ چرا باید فرزندان پدر و مادر را به خانه سالمندان نبرند؟
+ آمد و شد
+ اطلاعیه
+ چرا ابراهیم ع مامور به ذبح اسماعیل ع شد؟
صفحات :